Koronavirüs Anime ve Manga Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Artık hayatımızın her yerinde Koronavirüs… Peki ya o çok severek izlediğimiz animeler ve çok severek okuduğumuz mangalar da etkilendi mi?

2020’nin başlaması ile hayatımızın ortasına oturan Koronavirüs, pek çok sektörü etkiledi. Anime ve manga dünyası da bu sektörlerden biriydi. Öncelikle yazımıza anime ve manganın anavatanı olan Japonya’daki salgın durumunu sizlere açıklayarak başlayalım.

COVID-19 yani Koronavirüs salgını Japonya’da 16 Ocak 2020’de yayılmaya başladı. 27 Ocak 2020’de Başbakan Shinzo Abe’nin çağrısı ile ilkokullar, ortaokullar ve liseler eğitime ara verdi. 2020 yazında yapılacak olan 2020 Yaz Olimpiyatları da COVID-19 gerekçesiyle 2021’e ertelendi. Hükümet 7 Nisan 2020’de 7 il için ilan ettiği olağanüstü hâl durumunu, 16 Nisan 2020’de ise tüm Japonya’ya genişletti. Başbakan Shinzo Abe, şu an yaşanmaya başlayan ve artarak devam edecek olan ekonomik krizin, 2 şehirlerinin yerle bir olmasına sebep olan 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanacak en büyük kriz olduğunu belirtti.

Japonya şu anda onaylanmış 9.167 vakaya, 148 ölüme ve 1.012 iyileşen hasta sayısına sahip.

Fazla mesai ve bütçe gerektiren animeler ve mangalarsa bu olağanüstü durumdan oldukça etkilendi. Sadece birkaç anime stüdyosu, çalışanların evden çalışabileceği düzene geçtiğinden dolayı; birçok anime daha yayınlanmadan veya yayınlandıktan hemen sonra ertelenme kararı aldı. Çin ile ortak çalışan stüdyolar ise COVID-19 salgınından en büyük darbeyi alanlar oldu.

Ertelenen animeler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Anime-Manga Etkinlikleri Erteleniyor!

Comic Market (Comiket), Comic-Con, E3 Oyun Fuarı, Fanime, Japan Expo, Anime Expo gibi Japonya içinde veya dışında yapılan pek çok animelerle ilgili fuarlar ve etkinlikler de iptal oldu.

Comiket ise normalde 2-5 Mayıs arasında yapılacak olan etkinliğin ertelenmesi sebebiyle, 1-5 Mayıs arasında internet üzerinden sanal bir Comiket etkinliği düzenleme kararı aldı. Bu, “Ganbarou Doujin!” (Elinden Gelenin En İyisini Yap Doujin!) girişiminin bir parçası olarak düzenlenecek.

Manga Ciltleri ve Dergileri Erteleniyor!

Kodansha Yayınları, kendisine bağlı olan 10 manga dergisini olağanüstü hâl sebebiyle erteledi. Shueisha ise kendisine bağlı olan mangalardan Kimetsu no Yaiba, Haikyu!!, SSSS.Gridman, SPY×FAMILY ve One Piece Stampede gibi mangaların yeni ciltlerinin erteleneceğini duyurdu. Geçtiğimiz hafta ise Shueisha’nın Haftalık Shounen Jump’ı bir haftalığına ertelenmişti.

Japonya’da Sinema Sektörü de Zarar Görenler Arasında!

Japon film yapımcıları COVID-19 salgınından etkilenen küçük ve bağımsız sinemaları kurtarabilmek için hükümetten finansal destek istedikleri çevrimiçi kampanya başlattı. #SaveTheCinema (#SinemayıKurtar) etiketi ile yapılan kampanyada, COVID-19’un yayılması nedeniyle Japonya’daki kültürel etkinliklerin iptal edilmesi veya ertelenmesi sonucunda “ülkenin sanat evi olan sinema endüstrisine büyük zarar verdiği” iddia edildi. Kampanyacılar, hükümetin sağlayacağı acil mâli destek olmadan birçok sinemanın yazdan önce iflas edeceğini tahmin ediyorlar.

Oyun Salonu, Kitle Fonlama Kampanyası Düzenliyor!

Retro oyun makinesi salonu olan “Takada Baba Oyun Merkezi Mikado” da COVID-19’dan payını alanlar arasında. Hi Score Girl animesinde de adından sıkça bahsettiren oyun merkezi, 80’li ve 90’lı yılların oyunlarını günümüzde hayranlarına ulaştırmakta. Ancak COVID-19’un gelişi ve herkesin evlerine çekilişi sebebiyle gelirinin %60’ını kaybettiğinden bir kitle fonlama kampanyası açtı. Böylece 20 milyon yenlik hedefine, 26 milyon yen geri dönüş yapılarak hedefine ulaşmış oldu.

Rem ve teşekkürler mesajı

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kimler Neler Demiş?

avatar