Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri!

Son 10 yılda anime dünya çapında oldukça yaygınlaştı. Peki bilin bakalım son 10 yılın en çok izlenen animeleri hangileri oldu?

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri popüler anime karakterleri bilek güreşi yapıyor

Dünyanın en popüler anime izleme platformlarından biri olan Crunchyroll, son 10 yılın en çok izlenen animeleri hakkında veriler toplayıp, verileri bölgeler ve ülkeler bazında ayırarak bir istatistik yayınladı.

Crunchyroll her ne kadar dil sorunları yüzünden ülkemizde yaygın olmasa da, bir çok dili desteklediğinden dünya çapında bir hayli popüler bir yayın organı. Ancak Türkiye’de yaygın olmaması demek, Türkiye’den kimse bu platformu kullanmıyor demek değildir pek âlâ. 50 Milyon kullanıcıya ve 2 Milyonu aşkın aboneye sahip bu platform, Türkiye’den, Doğu Avrupa ülkelerinden, irili ufaklı birçok adadan ve hatta Antarktika’dan bile kullanıcılara sahip! Şimdi bu bölgeleri belli başlıklar altında inceleyerek en çok izlenen animeleri öğrenelim!


1) Avrupa

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri Avrupa

Ülkemizin de içinde bulunduğu Avrupa kıtasında Black Clover animesi listenin başını çekerken, ülkemiz Türkiye, İspanya, İsviçre, Slovenya gibi ülkeler Naruto Shippuden‘i listenin ikinci sırasına yerleştirmiş. İskandinav ülkelerinden Norveç ve İsveç yanlarına İzlanda’yı da alarak Boku no Hero Academia‘yı üçüncü sıraya yerleştirmiş.


2) Kuzey ve Orta Amerika

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri Kuzey ve Orta Amerika

Resmen koca kıta Naruto Shippuden ve Shingeki no Kyojin olarak ikiye bölünmüş durumda! Amerika ve Meksika’nın önderliğinde olan “Shippuden” ordusu, Kanada’nın Shingeki no Kyojin aşkını yenerek ilk sıraya oturmuş.


3) Güney Amerika

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri Güney Amerika

Her ne kadar Güney Amerika’nın büyük ülkelerinden olan Brezilya, Avrupa ve Kuzey-Orta Amerika gibi Shippuuden kervanına katılsa da, kıtanın geri kalanının zevkini Dragon Ball Super karşılamış. Bu sefer listemizin başına bu yüzden Dragon Ball Super‘i yazmaktayız!


4) Orta Doğu

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri Orta Doğu

Orta Doğu’nun ana kısmını oluşturan Suudi Arabistan, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de oyunu Shippuuden‘den kullanmış. Irak ve İran Black Clover‘ı tercih ederken, Yemen’in favorisi ise Boruto olmuş. Yani Orta Doğu halkı bildiğiniz Naruto hayranı imiş!


5) Afrika

Son 10 Yılın En Çok İzlenen Animeleri Afrika

Etiyopya, Kenya, Madagaskar gibi ülkeler liderliğinde Avrupa’ya ayak uyduran Afrika, Black Clover‘ı kıtasının en çok izlenen animesi yapmış. Black Clover‘ın ardından ise Orta Asya’ya yakın olan Mısır ve Sudan’ın katkılarıyla Shippuuden ikinciliği kapmış.


6) Asya

Biz yukarıda Shippuuden‘den mi bahsetmiştik? Asya’ya hoş geldiniz, pardon Shippuuden Kıtası mı demeliydik? Birçok ülkenin katkılarıyla Shippuuden bu kıtada da birinciliği kapmış. Ancak bu kıtada ilginç olan başka bir şey daha var. Animelerin ana vatanı olan Japonya.

Televizyonlarında birçok kanalda oynayan, tekrarları yayınlanan, pek çok yerel anime streaming servisi bulunan ve hatta animelerin DVD ve Blu-Ray’lerinin oldukça ucuza satıldığı Japonya’da; tüm bu imkânlar dururken Crunchyroll’dan anime izleyen kişi sayısı, Türkiye’deki Crunchyroll izleyicilerinden bile az olabilir.

Ancak Japonya’nın Crunchyroll üzerinden en çok izlediği anime biraz şaşırtıcı. Çünkü bu anime, Amerikan tarzı bir anime olan web dizisi RWBY!


7) Okyanusya

Avustralya, Yeni Zelanda ve birçok ada ülkesinin dahil olduğu bu oluşum, yine Crunchyroll’u çok sık kullanan ülkelerden. Bölgenin en büyük ülkelerinden olan Avustralya ve Yeni Zelanda diğer kıtalardan farklı olarak Boku no Hero Academia‘ya merak salmış. Ada ülkelerin de zevkleri diğer ülkelerin kalıplaşmış animelerinden biraz daha farklı. Bir görsel roman uyarlaması olan Ace Attonery‘nin anime uyarlaması, Mob Psycho 100 ve Seireitsukai no Blade Dance gibi animeler de böylece listemize giriyor.


8) Antarktika

Evet yanlış duymadınız Antarktika! Cruncyroll çalışanları ilginç bir şekilde videolarının Antarktika’dan da izlenildiğini fark etmişler. Nüfusu bir köy kadar eden, havaalanı bile buzdan olan bu kıtada en çok izlenen anime ise Hunter x Hunter olmuş. Teşekkürler penguenler!


8 kısımda özetlediğimiz liste bu şekildeydi. Ancak Dünya Çapında hangi animenin en çok izlenildiğini soruyorsanız, cevap çok basit!

Naruto Shippuuden!

Sizin ve sevdiklerinizin son on yılda sıklıkla izlediğiniz anime hangisiydi? Lütfen aşağıda bizimle paylaşın!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kimler Neler Demiş?

avatar