The Witcher 3 Yayınlandıktan 4 Yıl 7 Ay Sonra Steam Üzerinde Oynanma Rekoru Kırdı!

Yayınlanmasından 4 yıl 7 ay sonra bir oyun olan, hem de bir hikâye oyunu olan The Witcher 3, gerçekten rekor kırabilir mi?

CD Projekt Red firmasının çok sevilen The Witcher serisinin 19 Mayıs 2015‘te yayınlanmış son oyunu olan “The Witcher 3: Wild Hunt”, ilk yayın tarihinden tam 4 yıl 7 ay sonra oynanma rekoru kırdı. Rekor, Valve’in resmi istatistikleriSteamcharts ve SteamDB tarafından da onaylandı.

30 Aralık 2019 itibariyle aynı anda oynanma sayısı 94,601 kullanıcıya ulaşarak, ilk yayınlama tarihinde ulaştığı 92,268 kullanıcılık rekoru kırdı. Tabii bu rekor sadece Steam üzerinden oynayan kullanıcıların istatistiğinden oluşmakta. Oyunun sahibi olan CD Projekt Red firmasının oyun satış platformu olan GOG Galaxy‘den oynayan kullanıcılar bu istatistiğe dahil bile değil.

Bu ani yükselişin sebebi ise şüphesiz Netflix‘in 20 Aralık 2019‘da yayınlamış olduğu “The Witcher” isimli dizisi. Yayınlanmadan önce yanlış oyuncu seçimleri konusunda oldukça tepki toplayan dizi, yayınlanmasından sonra büyük oranda beğenildi. 8 bölüm olacak şekilde ilk sezonu yayınlanan dizinin ikinci sezonu da onay almıştı. Dizi, serinin ilk oyunundan önceki bir zamanda, ilk kitaplarda geçen olayları konu almakta. Diziyi Netflix platformu üzerinden Türkçe dublajlı veya Türkçe altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz.

Oyunu oynamadıysanız, seri sürekli indirime girmekte. Oldukça ucuz fiyata bu güzel ve büyük evrene girebileceğiz serinin ilk oyununu haberin en aşağısından göz atabilirsiniz.

Bu evrene tamamen yabancı olanlara ise bir kaç bilgi verelim:

Asıl oyun serisi üç ana oyun ve 3. oyuna bağlı 2 DLC’den oluşmaktadır. Bunlar sırası ile:

 1. The Witcher,
 2. The Witcher 2: Assassins of Kings,
 3. The Witcher 3Wild Hunt;
  Üçüncü oyuna bağlı olan iki DLC ise
 4. Hearts of Stone,
 5. Blood and Wine.

Serinin ilk oyunu, devam oyunlarından farklı olarak kendiliğinden Türkçe değil. Ancak düzgün çevrilmiş kaliteli bir Türkçe yaması internet üzerinde mevcut. Diğer iki oyun ve DLC’ler kendiliğinden Türkçe çeviriyesahip. Bu sebeple İngilizce’nizin bu ağır hikayeler anlatılan güzide seri için yetersiz olabileceğini düşünmeniz, sizi seriye başlama konusunda korkutmasın.

Witcher 3 oynamadan önce ilk 2 oyun oynanmalı mı?

Oyunlar birbirlerine bağlı bir hikâyeyi anlatmaktadır. İlk oyunda yaptığınız seçimler ikinci oyunu; birinci ve ikinci oyunlarda yaptığınız seçimlerse; üçüncü oyunu etkilemektedir. Evreni anlayabilmek için lütfen seriye ilk oyun olan “The Witcher”dan başlayın. Aksi hâlde diğer oyunlarda kaçıracağınız çok fazla kısımlar olacaktır.

Witcher kitapları okuma sırası nedir?

Serinin kitaplarını okumak isterseniz de asıl hikâye (7 kitap) sırasıyla şu şekilde:

 1. Son Dilek,
 2. Kader Kılıcı,
 3. Elflerin Kanı,
 4. Nefret Çağı,
 5. Ateşle İmtihan,
 6. Kırlangıç Kulesi,
 7. Gölün Hanımı.

İlk 6 kitap Pegasus Yayınları tarafından şu an Türkçeleştirilmiş ve yayınlanmış durumda. Son kitap olan Gölün Hanımı‘nın ise Ocak 2020‘de satışa sunulması bekleniyor. Böylece ana hikâye kitapları tamamlanacak. Yan maceraların konu alındığı ve 1. ile 2. kitap arasında geçen Fırtına Mevsimi isimli kitabın ise 2020’nin başlarında çıkması bekleniyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kimler Neler Demiş?

avatar